Skip to main content

İstanbul'da Önder mezuniyet töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde okulların imam hatip okullarınadönüştürüldüğü yönündeki iddialara cevap verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Öğrencilerin zorla imam hatiplere kaydedildiği, okulların zorla imam hatiplere dönüştürüldüğü gibi haberler yalandır, yanlıştır, kasıtlıdır, çarpıtmadır. Önce karşısında ben dururum. Bunları köpürtenler, kendileri baskıcı ve faşist olduğu için herkesi de öyle zannediyorlar. Bizim zorlamayla, baskıyla hele hele toplum ve siyaset mühendisliğiyle asla işimiz olmamıştır, olmayacaktır. Gözleri açık olanlar için durum bellidir. İdraki bağlanmamış olanlar için hakikat apaçık ortadadır. İmam hatiplere olan ilgi zorlamanın değil, gönül bağının eseridir.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:
'Bu yıl ikincisi düzenlenen İmam Hatip Gençlik buluşması vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan, hasret gidermekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu güzel programı tertip eden İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği'nin kıymetli yöneticilerine, katkı veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet anlayışıyla geleceğe yönelik aidiyet duygularını sizlerle paylaşmayı hedefleyen bir Cumhurbaşkanınız olarak geleceğimizin ve bu programın hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum.
Bu coşkulu manzaraya şükretmemek mümkün mü? Siz gençlerimizin gözlerindeki muazzam parıltıyı görüp de duygulanmamak mümkün mü? Şu gençlikle gurur duymamak mümkün mü? Elhamdülillah ya Rab sana binlerce kez şükürler olsun. Ya Rab lütfun karşısında mahçubiyet duyuoruz. Şahsıma şu güzelliği, şu iftihar tablosunu yaşattığın için sana sonsuz hamdediyorum.