Skip to main content

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili açılan davada yargılanan ve darbe girişiminin öne çekilmesinde önemli rolü olduğu iddia edilen Genelkurmay Personel Daire Başkanı eski Korgeneral İlhan Talu savunmasını yaptı. İfadesinde, atamasının TSK'daki FETÖ üyeleriyle mücadele için Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ tarafından yapıldığını belirten Talu, suçlamaları kabul etmedi.
'FETÖ'YE YÖNELİK İLK CİDDİ TEDBİR 2015'TEKİ YAŞ'TA ALINDI'
Ankara 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan Ceza İnfaz Kurumu yerleşkesindeki duruşma salonunda görülen davada savunma yapan eski Korgeneral Talu, FETÖ'ye yönelik ilk ciddi tedbirlerin alındığı Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) 2015 Ağustos Şura'sı olduğunu belirtti. Bu şurada, 15 generalin emekli edildiğini ve şaibeli olanların terfi ettirilmediğini dile getiren Talu, sanıklardan 'Yurtta Sulh Konseyi' üyesi Genelkurmay Personel Daire eski Başkanı Mehmet Partigöç'ün FETÖ üyesi olduğunu iddia etti.
'PARTİGÖÇ'ÜN FETÖ'CÜ OLDUĞU YÖNÜNDE İSTİHBARAT VARDI'
Partigöç'le 2 yıl birlikte çalıştıklarını belirten Talu, şöyle devam etti:
'Mehmet Partigöç'ün FETÖ'cü olduğu yönünde istihbarat bilgileri vardı. Bu bilgileri Genelkurmay Başkanımıza, Genelkurmay 2. Başkanımıza arz ettim. Tuğgeneral Partigöç Şura'da aynı şekilde üçüncü yıldan değerlendirmeye gireceği için kendisi ile ilgili MİT'e ve emniyete de hassas kaynak araştırması yaptırmıştık. Bu hassas kaynak araştırmalarında da Partigöç ile ilgili Fetullahçı olduğu yönünde bilgiler gelince ben durumu Genelkurmay Başkanı, Genelkurmay 2. Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına arz